YouTube Facebook fotogalerie
reklama
miasto Międzyrzec Podlaski

Zrób mammografię, nie czekaj!

9 stycznia 2018 21:05:49 | autor: redakcja
W dniu 29 stycznia w Międzyrzecu Podlaskim będzie można wykonać bezpłatne badania mammograficzne. Podczas ostatniej wizyty mammobusu w powiecie bialskim w listopadzie minionego roku z takiej okazji skorzystało 51 pań w Drelowie i 59 pań w Międzyrzecu.

 

Niespełna 39 % uprawionych Polek zgłosiło się w minionym roku na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Waga i znaczenie Programu dla zdrowia i życia Polek jest nie do przecenienia. Kobiety w wieku 50–69 lat są bowiem najbardziej narażone na ryzyko zachorowania.

- Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka. – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek - dodaje.

Badanie jest bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. Mogą w nim uczestniczyć ubezpieczone panie w wieku od 50 do 69 lat, które nie są leczone onkologicznie i jednocześnie:

· w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonanej mammografii
· lub otrzymały odpowiednie pisemne wskazanie ( rak piersi wśród członków rodziny, mutacje w genach BRCA 1 i BRCA 2 ) i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych. Wcześnie wykryty nowotwór piersi pozwala rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia.

Badania mammograficzne w mammobusie odbędą się w Międzyrzecu Podlaskim 29 stycznia przy Przychodni Zdrowia na ul. Wiejskiej 13.

Wskazana jest wcześniejsza rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 lub na stronie: http://www.mammo.pl/formularz

Call Center czynne jest od poniedziałku do soboty.

Ponieważ istotnym elementem badania jest ocena porównawcza wyników z poprzednich badań, panie, które z nich korzystały proszone są o przyniesienie na badanie klisz i wyników poprzednich mammografii.

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male