O inicjatywie ustanowienia roku 2025 w Międzyrzecu Podlaskim rokiem rodziny Eichlerów pisaliśmy T U T A J . Obchody zainaugurowano w kinie Sława na uroczystej sesji, podczas której radni podjęli tylko jedną uchwałę „w sprawie nadania nowo powstającemu skwerowi nazwy – Rodziny Eichlerów”.
- W 2025 roku przypada 65 rocznica śmierci Witolda Eichlera, 120 rocznica śmierci Bogumira Eichlera oraz 170 rocznica śmierci Karola Ferdinanda Eichlera. Te trzy okrągłe rocznice to bardzo dobry moment, aby przywołać pamięć związanych z Międzyrzecem Podlaskim Eichlerów i uhonorować członków tej rodziny przez nadanie nazwy Skwer Rodziny Eichlerów obszarowi położonemu przy ulicy Karola Ferdynanda Eichlera, obejmującego teren działki ewidencyjnej nr 1948/32. Nadanie nazwy skwerowi będzie wyrazem zachowania pamięci o członkach tej zasłużonej dla miasta rodziny – mówiła przewodnicząca rady Ewa Kieruczenko.
W tym miejscu powstanie Skwer Rodziny Eichlerów
Po przyjęciu przez radnych uchwały głos zabrał burmistrz Paweł Łysańczuk.
- Pamięć o ludziach, którzy byli ważni dla miasta jest chyba wymagana od nas, jako młodszego pokolenia, które żyje w tym mieście nieco później niż państwo Eichlerowie. Niektórzy pytają, dlaczego rok Eichlerów? O zasługach, badaniach, o tym jak zasłużyli się dla Międzyrzeca, Polski i Europy jeszcze usłyszymy dziś podczas konferencji, ale wydaje mi się, że tutaj bardzo ważnym aspektem jest to, jakimi Eichlerowie byli ludźmi. I jak ważne dla nich było działanie na gruncie społeczności lokalnej, bo ten aspekt ich działalności przyświecał radzie miasta przy uhonorowaniu tego roku w sposób szczególny. Trzeba pamiętać, że Eichlerowie działali w trochę innej Polsce niż my obecnie działamy, a nie przeszkadzało im to, a wręcz pewnie motywowało, aby społeczność lokalną wspierać, rozwijać i maksymalnie się w nią angażować. Nadanie skwerowi nazwy Rodziny Eichlerów ma być dla nas wszystkich inspiracją, aby działać w ten sposób, żeby nasze miasto, nasza społeczność lokalna, a także region, rozwijały się ciągle, bez względu na to w jakich czasach żyjemy – mówił burmistrz.
Ostatnim punktem sesji było wystąpienie prezesa Towarzystwa Przyjaciół Nauk Andrzeja Kurendy z prezentacją „Międzyrzec Podlaski – miastem rodziny Eichlerów”.
- Eichlerowie pojawili się w Międzyrzecu w XIX wieku. Można powiedzieć, że stało się tak na życzenie międzyrzeczan, którzy byli bardzo niezadowoleni z nieudolnego prowadzenia miejscowej apteki. Do Warszawy wysłano delegację z prośbą o przysłanie do miasta dobrego aptekarza. Tak trafił do nas Karol Ferdynand Eichler – mówił prezes TPN, który w dalszej części swego wystąpienia zaprezentował sylwetki trzech przedstawicieli tej zasłużonej dla Międzyrzeca rodziny.
Karol Ferdynand Eichler pochodził z niemieckiej rodziny wyznania ewangelickiego. Brał udział w kampanii napoleońskiej w 1812 r. (dowodził furgonem aptecznym w wyprawie na Moskwę). W 1819 roku przybył do Międzyrzeca Podlaskiego, gdzie potrzebowano dobrego aptekarza. Sam uprawiał zioła potrzebne mu do wyrobu medykamentów. Walczył z cholerą, która trzykrotnie nawiedzała Międzyrzec. W 1847 roku napisał „Instrukcję dla mojej apteki” – pierwszy polski kodeks dla aptekarza i jego rodziny.
Edward Eichler przejął aptekę po ojcu Karolu Ferdynandzie. Założył Międzyrzecką Wytwórnię Wód Kolońskich i Kwiatowych produkującą wody jaśminowe i różane sprzedawane w całym Królestwie Polskim oraz eksportowane do Francji, Niemiec i Rosji. Uzyskiwały one najwyższe wyróżnienia na pokazach w Warszawie, Moskwie, Wiedniu, Berlinie, Paryżu i Królewcu.
Bogumir Eichler urodził się w1843 roku. Był botanikiem i mykologiem. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia techniczne w Magdeburgu. Wrócił stamtąd na wieść o walkach powstańczych. Za udział w nich nałożono na niego areszt domowy – nie mógł opuszczać Międzyrzeca. Dzięki jego badaniom Międzyrzec Podlaski miał wówczas najlepiej w Polsce opisaną florę i mykobiotę. W sumie opublikował o nich 73 prace. Zajmował się także badaniem biologii roślin kwiatowych, morfologią i budową opieniek i pływaczy oraz wpływem zjawisk meteorologicznych na termin zakwitania roślin.
> > > > FOTO: Inauguracja Roku Eichlerowskiego < < < <
Po sesji rady miasta odbyła się konferencja popularno-naukowa, podczas której zaproszeni goście mówili o dokonaniach mikologicznych Bogumira Eichlera, historii i znaczeniu rodu Eichlerów, zastosowaniu nowoczesnych technologii w amatorskich obserwacjach botanicznych i wyjątkowych gatunkach roślin odkrytych przez Bogumira Eichlera.
Ostatnim punktem inauguracji Roku Rodziny Eichlerów było posadzenie w parku Potockich trzech dębów poświęconych pamięci Karola, Bogumira i Witolda Eichlerów.
W ramach Roku Eichlerowskiego planowane jest wydanie kartki pamiątkowej oraz publikacji, która będzie zawierała kompendium wiedzy o rodzinie Eichlerów. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć wystawę grzybów, wziąć udział w rajdzie rowerowym oraz terenowej grze rodzinnej. W szkołach organizowane będą tematyczne konkursy. W planach są również warsztaty dla młodzieży i seniorów, m.in. z ziołolecznictwa.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny