Uroczysty apel, w którym wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy urzedu gminy i podległych mu instytucji, a także społeczność gminnych szkół, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych, odbył się 8 listopada przed siedzibą urzędu, gdzie dwa lata wcześniej został wzniesiony maszt sfinansowany z programu "Pod biało-czerwoną". Tego dnia wspominano tych, którzy walczyli o wolny kraj, niejednokrotnie poświęcając w tej walce własne życie.
- Data 11 listopada to symbol walki o wolność, wiary, miłości i zwycięstwa. Uczcijmy ten dzień głęboką refleksją nad historią i współczesnością naszego kraju. Dzieje naszej Ojczyzny to nie tylko dni szczęśliwe i spokojne. Chcąc przybliżyć nadejście wolności Polacy wzniecali powstania narodowe, przelewali krew, cierpieli na zesłaniu i w więzieniach zaborców, jednakże nasi pradziadowie mieli Ojczyznę w sercu. To oni wierzyli, że naród przetrwa, jeżeli nauczysz swoje dzieci, jak być Polakami - przypomnieli przybyłym uczniowie prowadzący tego dnia gminną uroczystość.
Zgromadzeni byli świadkami wciągnięcia na maszt flagi, po czym wspólnie odśpiewali hymn państwowy. Uczestników wydarzenia powitał włodarz gminy, który podkreślił znaczenie poczucia wspólnoty i odpowiedzialności za kraj, w którym żyjemy, tak aktualne w czasach walki o wolność, jak i obecnie, w chwili, w której żyjemy my, współcześni.
- Wielkim trudem wielu pokoleń, pracą myślicieli, poetów, kompozytorów, ale przede wszystkim wielkim duchem samych Polaków, też i walką zbrojną, szeregiem powstań, udało się odzyskać niepodległość. A później tę niepodległość trzeba było budować przez kolejnych 20 lat, by przez następne sześć, między 1939 i 1945 r. jej bronić. Dziś żyjemy w wolnej Polsce, która jest konsekwencją tychże wielkich wysiłków naszych przodków, wielkich Polaków, małych i dużych, zwykłych i bardziej niezwykłych. Wszystko to zaczyna się i kończy w sercu. Potrzeba nam dziś, tak jak to było potrzebne wcześniej, wielkiego poczucia wspólnoty - mówił wójt Piotr Kazimierski . W swoich słowach nawoływał do solidarnego i odpowiedzialnego działania całej wspólnoty. - Im będziemy silniejsi i bardziej zjednoczeni w wartościach, które legły u podstaw powstania i funkcjonowania naszego państwa oraz jego sukcesów, im bardziej będziemy pewni swego, a jednocześnie wspólnotowo jednolici, tym bardziej wszyscy wrogowie, którzy nie odstępują i na naszą niepodległość, nasze ziemie i naszego ducha czyhają, będą się nas zwyczajnie bać.
Włodarz podziękował przybyłym za tak liczne uczestnictwo w przededniu ogólnopolskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości, które już tego dnia postanowiono uczcić Biegiem Niepodległości. Zachęcił do podjęcia rywalizacji, przypominając jednocześnie, że w takim biegu zwycięzcą jest każdy, który podjął trud uczestnictwa. - Zwyciężyliśmy wszyscy, którzy tu dziś jesteśmy i na chwilę zatrzymaliśmy się nad tą wielką sprawą, jaką jest Rzeczpospolita. Polskę mamy w sercach, budujmy ją na co dzień, im bardziej będziemy tego świadomi, tym bardziej będziemy bogatsi, bezpieczniejsi i szczęśliwsi.
Dzieci i młodzież z oddziałów przedszkolnych, przedszkoli i szkół podstawowych z terenu gminy wzięły tego dnia udział w Biegu Niepodległości ulicami Drelowa, w tym ul. Szkolną, drogą powiatową, która w ostatnich miesiącach przeszła gruntowną modernizację przeprowadzoną przez Powiat Bialski przy współpracy z Gminą Drelów partycypującą w kosztach tej inwestycji. Dystanse dostowane do wieku i możliwości sportowych przebiegło łącznie 147 młodych zawodników. Każdy z nich na mecie zlokalizowanej przed Gminnym Centrum Kultury otrzymał medal za udział w wydarzeniu, a ci, którzy osiągnęli najlepszy czas, zostali dodatkowo nagrodzeni dyplomami.
Wyniki:
kat. I - przedszkole
I miejsce Aleksander Jaszczuk – Żerocin
II miejsce Norbert Michalczuk – Żerocin
III miejsce Kornel Semeniuk – Drelów
kat. II - klasy I-II
I miejsce Wojciech Ryszkowski – Drelów
II miejsce Nikodem Krukowski – Drelów
III miejsce Oliwier Majchrzak – Szóstka
kat. III - klasy III-IV
I miejsce Oliwier Krasuski – Dołha
II miejsce Nikodem Krukowski – Dołha
III miejsce Nikodem Michalczuk – Żerocin
kat.IV - klasy V-VI
I miejsce Kacper Zacharuk – Drelów
II miejsce Patryk Kaliszuk – Drelów
III miejsce Jakub Jowik – Dołha
kat. V - klasy VII-VIII
I miejsce Mikołaj Klimiuk – Drelów
II miejsce Mateusz Jakubowicz – Dołha
III miejsce Mateusz Kościaniuk – Dołha
Nad bezpieczeństwem uczestników Biegu Niepodległości czuwała miejscowa jednostka OSP Drelów. Dekoracji zawodników na mecie dokonali wspólnie wójt Piotr Kazimierski, sekretarz Rafał Kortoniuk, przewodnicząca rady gminy Ewa Tarasiuk, dyrektor Gminnego Centrum Kulury Michał Olesiejuk i dyrektor Szkoły Podstawowej im. Unitów Drelowskich w Drelowie Grzegorz Michalczuk. Na zakończenie na wszystkich czekał słodki poczęstunek w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie.
«Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»
Copyright 2020 © Międzyrzec.info
Lokalny portal informacyjny