Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
8.6°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

180. rocznica urodzin Bogumira Eichlera

18 marca 2023 19:22 | autor: Urząd Miasta

Profesor nauk przyrodniczych Kazimierz Karczmarz powiedział, że współczesna botanika narodziła się właśnie w Międzyrzecu Podlaskim. Jak do tego doszło? Wszystko za sprawą Bogumira Eichlera, znanego w całej Europie – międzyrzeckiego naukowca. Włoski mykolog Giacomo Bresadola na podstawie materiału przekazanego przez Eichlera opublikował spis 493 rzadkich form grzybów, wśród których znalazł się jeden nowy, szczególny rodzaj, odnoszący się do nazwiska badacza: Eichleriella.

18 marca 2023 roku przypadła 180. rocznica urodzin Bogumira Eichlera, botanika i mykologa, który przyszedł na świat w Międzyrzecu Podlaskim. Był synem aptekarza Karola Eichlera i Fanny Matyldy z Hoeftów. Ukończył gimnazjum realne w Warszawie, wykazując zamiłowanie do nauk przyrodniczych. W 1862 roku wyjechał do Magdeburga, lecz rok później wrócił do kraju, by wstąpić w szeregi powstańców styczniowych. Przeżył działania wojenne, lecz działalność powstańczą przypłacił aresztem domowym. Przez wiele lat nie mógł opuszczać Międzyrzeca, był więc zmuszony zrezygnować z dalszych studiów za granicą.

Zakaz opuszczania miasta przyczynił się do jego rozwoju naukowego. By wypełnić wolny czas i zapewnić sobie podstawowe utrzymanie, został geometrą. Dawało to okazję do częstych wyjazdów w teren. Wówczas jego uwagę zwrócił świat roślin. Kompletował własne zbiory. Na początku nie potrafił ich oznaczyć, lecz uczył się tego metodą prób, błędów i kwerend w źródłach.

Sprowadzał nowe książki, pogłębiając wiedzę i rozszerzając zakres swoich badań. Korespondował z wieloma specjalistami z kraju i zagranicy, zwracając się o pomoc w opracowaniu niektórych zagadnień. Dzięki wsparciu finansowemu Kasy im. Mianowskiego zakupił mikroskop – od tej chwili mógł rozszerzyć zakres swoich badań na wszystkie działy świata roślinnego. Współpracował z „Pamiętnikiem fizjograficznym”, gdzie od roku 1883 ukazywały się spisy roślin kwiatowych, paprotników, a następnie mchów, wątrobowców, porostów, glonów oraz grzybów zebranych na Podlasiu. Pracę zawodową i naukową łączył z działalnością społeczną i oświatową wśród unitów prześladowanych przez carat. Zmarł w Warszawie 20 listopada 1905 roku. Został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu w Międzyrzecu Podlaskim.

Bogumir Eichler jako jeden z nielicznych w swojej epoce badał rośliny kwiatowe. Dzięki jego wytrwałej pracy okolice Międzyrzeca zostały zbadane pod względem florystycznym, jak żadna inna miejscowość w kraju. W sumie opublikował o nich 73 prace. Uważnie przyglądał się wszelkim zjawiskom przyrodniczym i bacznie obserwował świat. Wśród glonów i grzybów, które zbadał, znalazło się wiele nowych gatunków, które pojawiły się w literaturze po raz pierwszy właśnie za jego przyczyną.


Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny