Historius YouTube Facebook fotogalerie
reklama

Akcja znicz 2017

27 października 2017 20:59:41 | autor: redakcja/KMP Biała Podlaska
Na drogach trwa policyjna akcja „Znicz 2017”. Dla policjantów jest to czas wytężonej służby. Wszystko po to, by zapewnić bezpieczeństwo podróżnym, którzy pragną w tym szczególnym okresie odwiedzić groby swoich najbliższych.

Wszystkich Świętych to okres szczególny. Dla wielu wiąże się z długimi wyjazdami i pokonaniem dziesiątek lub setek kilometrów, by zapalić znicz na grobie swoich bliskich. Zbliżające się święto to również czas wzmożonych działań Policji - wszystko po to, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżującym.

W tym roku policyjna akcja „Znicz” potrwa od 27 października aż do późnych godzin wieczornych 2 listopada. Tak jak i w latach poprzednich służbę będzie pełnić więcej patroli, szczególnie na drogach dojazdowych do miast i w okolicach cmentarzy. Funkcjonariusze zwracać będą baczną uwagę m.in. na stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów a także prędkość z jaką poruszają się po drogach. Kontrolowany będzie również sposób przewożenia dzieci.

Policjanci służyć będą swoją pomocą, czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących, będą kierować ruchem ulicznym, bowiem przy największych miejskich nekropoliach będą wprowadzone zmiany w ruchu. Warto więc wcześniej sprawdzić planowane utrudnienia i zamiast jechać pod bramę cmentarną kierować się na specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe. Jeżeli jest to możliwe lepiej korzystać z transportu publicznego – doświadczenia z lat poprzednich pokazują, że tak jest szybciej i wygodniej.

Ruszając w dalszą podróż, każdy kierowca powinien pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Za kierownicę należy wsiadać będąc trzeźwym i wypoczętym. Przed wyruszeniem w podróż należy sprawdzić czy mamy przy sobie wszystkie wymagane przepisami dokumenty oraz czy są one aktualne. Należy również sprawdzić stan techniczny i wyposażenie pojazdu. Osoby zażywające leki powinny ustalić czy pozwalają one na bezpieczne kierowanie pojazdem.

W czasie podróży kierowcy pamiętać powinni o zachowaniu szczególnej ostrożności jak też dostosowania prędkości do warunków panujących na drodze. Należy zwracać szczególną uwagę na pieszych i rowerzystów. Pamiętajmy, aby stosować się do podstawowych zasad ruchu drogowego. Ważna jest także umiejętność przewidywania sytuacji. Ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu drogowego, rozwaga, większa kultura motoryzacyjna, to elementy których przestrzeganie uchroni nas przed przykrymi zdarzeniami na drogach.

O swoje bezpieczeństwo powinni zadbać nie tylko kierujący, ale także piesi i rowerzyści. Przełom października i listopada to okres, w którym warunki atmosferyczne są bardzo zmienne i coraz szybciej zapada zmrok. Każdy pieszy i rowerzysta powinien pamiętać i zadbać o to, aby być widocznym. Warto tu przypomnieć, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Przepisy ruchu drogowego nie nakładają wprawdzie obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednak w dużym stopniu poprawiają one widoczność, dając kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Również podczas przechodzenia przez przejście piesi powinni pamiętać, że aby uniknąć potrącenia należy przechodzić przez jezdnię w znacznej odległości od nadjeżdżającego pojazdu, ponieważ długość drogi jego hamowania jest w takich warunkach znacznie wydłużona.

W ubiegłym roku podczas trwającej 6 dni akcji na drogach powiatu bialskiego doszło do 3 wypadków i 27 kolizji. Rannych zostało 5 osób. Zróbmy wszystko, aby tegoroczne święta były bezpieczne. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych!

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male