YouTube Facebook fotogalerie
reklama
gmina Drelów

Bagnoszki wyróżnione

19 czerwca 2015 19:07:55 | autor: redakcja
Zarządu Powiatu przyznał doroczne nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnienia i ochrony dóbr kultury. Wśród wyróżnionych znalazł się Zespół Śpiewaczy „Bagnoszki” z Drelowa.

Zespół Śpiewaczy „Bagnoszki” działa w Drelowie od 1985 r. i właśnie obchodzi jubileusz XXX-lecia działalności. Powstał z inicjatywy członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Drelowie, inicjując swoje występy na Przeglądzie Form Artystycznych Kół Gospodyń Wielkich w Międzyrzecu Podlaskim.

Zespół przyjął nazwę od powstałego w połowie XVI wieku określenia grupy etnicznej, zamieszkującej region zwany Bagnosze, obejmujący 18 wsi, obecnie znajdujący się w większości w gminie Drelów.

Obecnie Zespół działa w składzie 6-osobowym. Reprezentuje wysoki poziom artystyczny, dba o zachowanie autentycznego języka regionalnego. Członkinie zespołu gromadzą i wykonują ns scenie pieśni ludowe, znane głównie z przekazów matek i babek. W swoim repertuarze posiada ponad 60 autentycznych pieśni zaczerpniętych z folkloru ziemi południowego Podlasia. Obejmuje on głównie ludowe pieśni miłosne, zalotne, weselne, religijne i dożynkowe.

Atutem zespołu jest również regionalny strój wyróżniający się spośród innych grup podlaskich. Propagowanie tradycyjnego ubioru przyczyniło się do zaproszenia zespołu na konferencję poświęconą tematowi „Stroje ludowe w tradycyjnej i współczesnej kulturze Lubelszczyzny”.

Zespół w Planie Odnowy Miejscowości Drelów zatwierdzonym uchwałą rady gminy został uznany za dziedzictwo kulturowe gminy. Jest także uwzględniony w strategii rozwoju turystyki w regionie Biała Podlaska na lata 2009-2020.

Zespół współpracuje z Gminnym Centrum Kultury w Drelowie oraz samorządem gminy Drelów. Jest współanimatorem życia kulturalnego Drelowa, był m.in. członkiem zespołu partnerskiego ds. rekonstrukcji, który uczestniczył w Wielkiej Rekonstrukcji Męczeństwa Unitów Drelowskich.

"Bagnoszki" mają na koncie liczne występy na imprezach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Wielokrotnie brały udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (zajmując tam czołowe miejsca), a także w Międzynarodowym Festiwalu Chórów Kolędniczych, Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Kolędniczych, Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej Wsi, Ponadpowiatowym Przeglądzie Pieśni Maryjnej – „Kolembrody”, Powiatowym Przeglądzie Teatrów Obrzędowych oraz biesiadnych spotkaniach podsumowujących pracę rolników.

Zespół kultywuje regionalne tradycje i obyczaje. Co roku uświetnia swoim występem Dni Drelowa oraz dożynki gminne, gości na dożynkach powiatowych i imprezach okolicznościowych w gminach powiatu bialskiego.

"Bagnoszki" otrzymały wiele nagród i wyróżnień. Są wizytówką gminy Drelów i jednym z ambasadorów kultury ludowej powiatu bialskiego.

Info: Starostwo Powiatowe

 
Podobne wiadomości:
Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    logo male