Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
8.4°C
Kontakt
Region

Tak zmieniał się telewizor

8 lutego 2016 17:37 | autor: POrada eksperta

Dziś z pewnością już niewiele osób wyobraża sobie codzienne życie bez telewizora. Do jego obecności jesteśmy przyzwyczajeni od tak dawna, że jego wizerunek stanowi już nieodzowny element każdego domu, mieszkania, a nawet lokali publicznych.

Kiedy rynek kusi nas coraz to nowszymi technologiami, a coraz bardziej smart produkty zajmują wiele sklepowych półek, warto przypomnieć sobie pierwsze nieśmiałe kroki telewizora, jakie poczynił on w naszych domach.

Na początku był kineskop

O tym, jak wyglądały pierwsze telewizory nie trzeba nikomu przypominać. Duże, ciężki i masywne pudła nie wyróżniały się dużą estetyką – ich gabaryty w dużej mierze sprawiły, że dziś są już niemal reliktem przeszłości. Telewizory oparte na technologii CRT pojawiły się w pierwszej połowie XX wieku, a odbierane za ich pomocą obrazy utrzymane było w biało-czarnej kolorystyce. Zaczęło się to zmieniać dopiero w latach 50-tych, gdy na rynku pojawiły się pierwsze telewizory kolorowe. Chociaż szklane kineskopy oferowały świetne kolory, nie było możliwości, by ograniczyć ich rozmiar. Z czasem pojawiły się też pierwsze piloty, które umożliwiały sterowanie odbiornikami bez konieczności podchodzenia do nich.

Telewizory plazmowe – nowa jakość

Schyłek XX wieku zapoczątkował natomiast prawdziwą rewolucję. To właśnie wtedy – niecałe 20 lat temu –pojawiły się na runku pierwsze modele telewizorów plazmowych – z płaskim ekranem. Ich wyświetlacze doskonale odwzorowują barwy dzięki komórkom z gazem szlachetnym wypełniającym przestrzeń pomiędzy dwiema szybami. Chociaż obraz zyskał zupełnie nową jakość, tak jak w przypadku modeli kineskopowych telewizory plazmowe nie mogły stać się jeszcze cieńsze, a do tego są dosyć energochłonne.

Kolejny krok – telewizor LED

Nową epokę zapoczątkowały telewizory z ekranami ciekłokrystalicznymi podświetlane za pomocą diod LED, które wyparły stosowane uprzednio świetlówki. Czym charakteryzują się telewizory led? Przede wszystkim są wyjątkowo smukłe, na co pozwoliło podświetlenie krawędziowe – diody umieszczono w nich wzdłuż krawędzi ekranu. Udało się także osiągnąć mniejsze zużycie energii i jeszcze lepszą jakość obrazu. Wszystko to sprawiło, że dziś telewizory ledowe dominują na sklepowych półkach. Dodatkową ich zaletą są niewygórowane ceny, które można uznać za bardzo przystępne.

OLED – telewizor nowej generacji

To nic innego jak połączenie zalet telewizora plazmowego z zaletami odbiornika ledowego. Tego typu modele nie są tak spopularyzowane jak opisane wyżej telewizory LED, jednak możliwe, że sytuacja ta ulegnie zmianie. OLED jest jeszcze węższy i lżejszy od modeli LED, a dodatkowo zużywa minimalne ilością prądu. Jego przewaga nad odbiornikami LCD polega również na tym, że oferuje on doskonały kontrast, nasycenie kolorów czy też niesamowitą płynność ruchów, a to jeszcze nie wszystkie z jego zalet. Póki co tego typu technologia pozostaje dostępna tylko dla nielicznych, którzy od telewizora wymagają bardzo wiele. Jest to efektem bardzo wysokiej ceny modeli OLED, która rośnie wraz z przekątną ich ekranu.

Zapoznaj się z ofertą firmy silesianseo.pl , która przygotowała powyższy artykuł.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny