Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania. Klikając "Zgadzam się" wyrażasz zgodę na "Politykę Prywatności" i używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Ogłoszenia
14.3°C
Kontakt
miasto Międzyrzec Podlaski

Międzyrzec oddał hołd Bohaterom

6 marca 2014 14:05 | autor: red.

Pierwszego marca mieszkańcy Podlasia licznie uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

O Żołnierzach Wyklętych pamiętano również w Międzyrzecu. Z inicjatywy Janusza Skólimowskiego w kościele św. Józefa ks. infułat Kazimierz Korszniewicz odprawił mszę świętą. Pod pomnikiem Golgoty Wschodu Apel Poległych poprowadził prof. Józef Geresz.

Międzyrzeczanie byli także obecni na Marszu Żołnierzy Wyklętych, który wieczorem 1 marca odbył się w Radzyniu Podlaskim.

W niecodzienny sposób Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczcili członkowie grupy Narodowa Biała Podlaska. Po mszy świętej odprawionej w piątkowy wieczór w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny kilkanaście osób wyruszyło na trasę I Rajdu Nocnego Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prowadziła ona przez Porosiuki, Jaźwiny, Danówkę, Żerocin, Zahajki, Berezę, Wygnankę, Rudnik do Kąkolewnicy i znajdującego się nieopodal niej Uroczyska Baran, zwanego też „Małym Katyniem”. Wśród uczestników rajdu byli również międzyrzeczanie.

W niedzielę, 2 marca, w kościele św. Mikołaja odprawiono uroczystą mszę świętą, której przewodniczył ks. Tomasz Bielecki, a homilię wygłosił ks. kanonik Józef Brzozowski. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych miasta i gminy Międzyrzec oraz poczty sztandarowe.

Uchwałą Sejmu RP 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierzami Wyklętymi nazywa się żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy walczyli od lata 1944 roku do połowy lat pięćdziesiątych z sowiecką okupacją (ostatni ukrywający się partyzant, Józef Franczak pseudonim Lalek, zginął w walce z obławą bezpieki w październiku 1963 roku). Komuniści chcieli zetrzeć ich pozytywną historię, więc przez lata przedstawiali ich jako bandytów, zwyrodnialców, pijaków, współpracowników Hitlera. Przez kilkadziesiąt lat powstała na ich temat ogromna ściana kłamstwa i przemilczenia. Od początku lat dziewięćdziesiątych narasta społeczny ruch przywracania dobrej pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzięki działaniom Fundacji "Pamiętamy", Instytutu Pamięci Narodowej, grup rekonstrukcji historycznej oraz coraz większej ilości osób i różnych środowisk, udaje się kruszyć mur czerwonego kłamstwa i przywracać godność ostatnim żołnierzom Wolnej Polski.

Dodaj swój komentarz:
  • captcha
  • Komentarze zawierające treści powszechnie uznane za obraźliwe lub niecenzuralne zostaną usunięte
    (10 marca 2014 17:57)
    Trzeba czytać a nie tylko zdjęcia oglądać!
    autor: gość

    (10 marca 2014 15:56)
    przecież to kościół św. Mikołaja, a nie Józefa... Bez komentarza
    autor: gość

    (3 marca 2014 15:23)
    teraz takich by nie było.
    autor: gość

    (2 marca 2014 01:54)
    CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM
    autor: gość

    reklama | ogłoszenia | regulamin | kontakt | wersja desktop

    «Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and NRK»

    Copyright 2020 © Międzyrzec.info
    Lokalny portal informacyjny